У нас на присадибній ділянці розміщується 10 вуликів з бджолами. Я бджоляр вихідного дня і мені не вистачає часу для розширення пасіки, відповідно я маю проблеми з роїнням бджіл й мені потрібно це якось вирішити
Я відкриваю книгу і читаю що роїння це природний спосіб розмноження бджіл.
Гортаю сторінки й натрапляю на інформацію які бджоли рояться більше, виявляється усі бджоли рояться, але питання як запобігти роїнню і не втратити бджіл..Коли матки свищеві та молоді вони в ройовий стан заходять рідше чим сім'ї які мають маток з ройовою родословністю, або старими бджолиними матками
Ми розібралися що роїння це природний процес, і від чого залежить рійливість певних бджолиних сімей, але ми не знайшли як розв'язувати цю проблему?
Чесно кажучи роїння бджіл це для бджоляра професіонала уже давно не є проблемою. за допомогою різних прийомів уже давно вдалося отримувати користь навіть з роїння бджіл. Є гарна Книга «Роїння – зло чи благо?», Юрій Сенчук
https://www.facebook.com/profile.php?id=100005350682015
Я думаю що ви можете звернутися до автора і він її вам продасть з автографом.
Ми повертаємося до своїх 10 вуликів, взалежності від породи й місцевості ройовий стан починається коли бджіл повний вулик і припиняється надходження нектару це одна причина є іще тісно, жарко,ройова матка, стара матка.Та іще мало чого їм не подобається..
Це усе індивідуально, наявність лісу, садів і акації. Акація в основному рідкість, тому після відцвітання садів бджоли починають готуватися до роїння...Вулик повний бджолами або від 12 до 20 рамок бджоли 6-10 рамок розплоду.
є декілька способів
1 спосіб
В цей час потрібно провести звичайну роботу які роблять багато бджолярів, але для цього нам потрібно іще 10 вуликів які мають розміститися біля основних сімей...Находимо бджолину матку і переносимо її у новий вулик що стоїть збоку, також перенести іще 3-4 рамки розплоду, струсити 2-3 рамки бджоли, рамку пергову і медову. Поставити годівниці і підгодувати декілька днів. в новому вулику бджолина матка продовжує працювати. В старому вулику бджоли виводять матку, поки матка вийде та облетиться,почне працювати пройде 30 днів. Якщо ви робили таку роботу 15 травня молода бджолина матка почне розсіватися з 15 червня, в той час у вулику буде мінімум розплоду та максимум льотної бджоли які зможе добре попрацювати на липі, або різнотрав'ї.В залежності що у вас там буде.Стару матку завжди розширюємо і слідкуємо за нею. Перед зацвітанням сояшника сім'ї об'єднуємо, стару матку потрібно забрати та дати дорогу молодим. Таким чином ми зможим відкачати соняшник і липу.
2 спосіб
Просто задушити матку, або придушити , щоб добитися тихої зміни, бджоли виводять нову матку й усе як і в попередньому способі, але є багато ризиків., а це погана матка,або матка не облетиться, в попередньому випадку у нас збоку стоїть вулик зі старою матко і якщо молода не облетиться ми завжди їх можемо об'єднати.Але потрібно памятати що душити матку потрібно коли бджоли іще не зайшли в ройовий стан.Коли будуть маточніки це марна робота і втрата матки( бджоли будуть думати що матка полетіла з роєм і готувати інший рій). Вам потрібний 3 спосіб
3 спосіб
Коли ви проспали та бджоли зайшли в ройовий стан.
Я роблю так.Беру рамку медову і пергову ставлю в новий вулик, доставляю суш і вощину, все залежить від кількості бджіл які зайшли в ройку.
знаходжу матку і пересаджую в новий вулик
Беру старий вулик і відношу на другий кінець пасіки.Можна спробувати поставити вулик в стороні на 1 метр льотками в іншу сторону , щоб бджоли не полетіли в нього.
Льотна бджола прилітає на старе місце де стоїть новий вулик тут матка і вощина, суш,розплоду не має і бджоли думають що вони уже зроїлися і починають працювати. на старому місці ми зламуємо усі маточники, залишаємо лише один.
Усе перед зацвітанням соняшника бджіл об'єднуємо.